Darłówko – historia i współczesność

Mieszczące się w województwie zachodniopomorskim Darłówko, to popularna wśród turystów miejscowość, chcących w okresie letnim odpocząć nad Morzem Bałtyckim. Historycznie pierwsze wzmianki o nim znajdujemy już w 1205 roku, kiedy po raz pierwszy zapisana została nazwa Dirlow, pochodząca jak wskazując niektórzy badacze od imienia Darł, do której dodano przyrostek. Niektórzy wywodzą nazwę miasta z kolei od słowa oznaczającego obfite łowiska, z racji tego, że w wodach wokół Darłowa rzeczywiście od lat dokonywano dużych połowów.

Historia Darłowa

Historycznie dzieje Darłowa sięgają natomiast wieku XI, kiedy istniała tutaj osada rybacko-żeglarska. Prawa miejskie zostały jej nadane w XII wieku. Darłówko znajdujące się krótko pod panowaniem Brandenburczyków, przeszło potem w ręce zięcia Kazimierza Wielkiego – księcia Bogusława V, pod panowaniem którego rozpoczęto intensywny rozwój miasta i współpracę z Hanzą.

Dramatycznym wydarzeniem w historii tego miejsca był wielki przypływ, który zalał część miasta w 1497 roku. Miasto przejęli władcy pruscy, skutkiem czego w okresie II wojny światowej znajdowały się tutaj dwa największe działa w historii światowych militariów: Gustav i Dora wizytowane przez Adolfa Hitlera.
Po II wojnie światowej, ludność pochodzenia niemieckiego wysiedlono, a rozwój miasta zapewniało umiejscowienie tutaj Zasadniczej Szkoły Rybołówstwa Morskiego, dziś zastąpionej przez Zespół Szkół Morskich.

Dziś Darłówko to przede wszystkim miejscowość turystyczna, przyciągająca w sezonie nie tylko piękną plażą, ale też zachowanymi zabytkami z bogatej historii miasta. Szczególnie chętnie odwiedzany jest jedyny zachowany w Polsce nadmorski gotycki Zamek Książąt Pomorskich, którego budowę rozpoczęto jeszcze za panowania księcia Bogusława V, czy Kościół Mariacki, gdzie znajduje się Mauzoleum Pomorskie. Ulubionym miejscem pamiątkowych zdjęć z tej części Darłowa jest natomiast stojący na rynku Pomnik Rybaka, upamiętniający łowiskowe tradycje tego miasta.

Z racji swojego turystycznego charakteru, Darłówko zorganizowało bogatą bazę noclegową pozwalającą na zapraszanie tutaj gości zwłaszcza w sezonie letnim. Większość domów prywatnych została przekształcona w kwatery, znajdziemy tu także liczne pensjonaty, apartamenty czy ośrodki SPA, pozwalające w pełni korzystnie spędzić tutaj urlop.