Co ciekawego na Mierzei Helskiej - Chałupy

Niewątpliwie rzeczą, która sprawia, że Chałupy są tak atrakcyjną dla turystów miejscowością jest ich położenie. Przyłączona do Władysławowa wioska rybacka leży na Mierzei Helskiej, przez co z dwóch stron otoczona jest przez morską wodę.

Na początek trochę wiedzy geograficznej - Mierzeja Helska powstała przez wypłukiwanie piasku z dna morskiego. Jej utworzenie zajęło długie lata i kto wie, być może w przyszłości Zatoka Gdańska będzie osobnym zbiornikiem wodnym? Co jest bardzo charakterystyczne dla tego obszaru, to małe wahania temperatury, stosunkowo nieduża ilość opadów i wiele dni słonecznych. Wieją tu również silne wiatry. Mierzeja składa się głównie z wydm, ale rosną tu również liczne lasy sosnowe. Jest ona fragmentem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, do którego została włączona ze względu na swoją różnorodność gatunkową.

Na Mierzei Helskiej znajdują się również zabytkowe latarnie morskie - między innymi ulokowana w Jastrzębiej Górze latarnia Rozewie. Można obejrzeć również zabytkowe Domki Ryglowe, które w przeszłości należały do zamieszkujących wioskę rybaków, a które teraz pełnią funkcję restauracji, kawiarni, smażalni ryb. Jest tam wiele urokliwych miejsc, do których warto się wybrać chociaż na weekend. To idealne miejsce dla par lub dla całych rodzin - niestety baza noclegowa w większości przypadków nie pozwala na to, żeby w wynajmowanych domkach czy pokojach mogły przebywać zwierzęta.

Na Mierzei Helskiej jest wiele godnych polecenia noclegów Meteor-Turystyka.pl. To chociażby nazwany dumnie "Piastowy dwór" posiadający duży ogród z miejscem na grilla lub ognisko. To, z czego ucieszą się dzieci, to z całą pewnością mini-zoo mieszczące się na terenie obiektu wraz z różnego rodzaju zwierzątkami - osiołkami, króliczkami, a nawet owieczkami i innymi. Warto również zainteresować się ofertą pokoi gościnnych "Ballada". Budynek ulokowany jest nad Zatoką Pucką, a tylko kilkadziesiąt metrów dzieli go od Morza Bałtyckiego.