Rybackie regaty w Chałupach

Chałupy są małą miejscowością na Mierzei Helskiej, do której ściągają turyści z całej Polski. Przyciąga ludzi zarówno piękny krajobraz - rozciągające się po obu stronach miejscowości, ale również różnego rodzaju atrakcje turystyczne oraz ciekawe wydarzenia, o których informacje rozchodzą się na cały kraj.

Jednym z takich wydarzeń są "Kaszëbszczie bôtë pod żôglame", czyli "Kaszubskie łodzie pod żaglami" - są to regaty starych łodzi rybackich (tzw. "pomeranek"), łodzi pychowych oraz wiosłowych. Regaty organizowane są w Chałupach, które kiedyś były autonomiczną wioską rybacką, a obecnie są częścią Władysławowa. Zawody odbywają się co roku, w drugiej połowie lipca. Ich celem jest zachowanie pamięci o rybackim rzemiośle i wszystkich jego walorach. Świetną atrakcją dla osób, które nie mieszkają na Kaszubach, jest Msza Święta otwierająca regaty. Odprawiana jest w języku kaszubskim. Ponadto, spróbować można wtedy wielu przysmaków. Na zakończenie zawodów odbywają się występy zespołów, takich jak Miniojice oraz prawdziwych gwiazd, na przykład Cleo znanej głównie z przeboju "My Słowianie".

Przyjazd na takie wydarzenia jak "Kaszubskie łodzie pod żaglami" ułatwia bogata baza noclegowa Chałup, jednak kiedy myślimy o wypoczynku w tym okresie, nocleg warto zarezerwować sobie wcześniej. Tutaj wartymi zainteresowania są pokoje gościnne u osób prywatnych, usytuowane przy samej plaży - z większości rozpościera się widok na Morze Bałtyckie. O miłą atmosferę dbają przemili właściciele obiektu. Warto też rozejrzeć się za domkami, których na tych terenach nie brakuje. To zdecydowanie lepsza opcja dla rodzin, które chcą spędzić ten czas razem, w domowym klimacie.