Fotowoltaika dla rolników

Popularny ostatnio temat, prawda? Kto jeszcze kilkanaście lat temu by pomyślał, że gospodarstwo rolne, albo nawet Ty w swoim domu możesz mieć własną elektrownię i produkować swój prąd. Ale ten świat się zmienia, aż ciężko nadążyć. Jednak, czy to nie wspaniałe? Moi rodzice od niemal zawsze są rolnikami. Ja sama też urodziłam się i wychowywałam w małej wsi pod Warszawą. Luksusów nigdy nie było, jednak nie zamieniłabym mojego dzieciństwa na żadne inne. Z racji tego, że ceny prądu ciągle idą w górę moi rodzice stanęli ponad rok temu przed trudnym wyborem. Rachunki za prąd, które otrzymywali w każdym miesiącu opiewały na monstrualne sumy, coraz wyższe i wyższe. Wyobraźcie sobie tylko jak duże zapotrzebowanie na energię elektryczną ma takie gospodarstwo rolne. Bardzo duże. Tym samym poradziłam się kilku znajomych, poszperałam w internecie i tak oto wpadłam na pomysł instalacji paneli solarnych na gruncie obok domu. Po długich debatach stanęło na tym, że ok – spróbujemy.

Korzyści z instalacji solarnych dla rolników

Kwota do wydania na fotowoltaika Jelenia Góra jak się pewnie domyślacie jest niemała. Taka inwestycja z pewnością nie jest łatwa dla portfela. Skorzystaliśmy jednak z oferty kredytowej na ogniwa słoneczne oferowanej przez jeden z banków i właśnie kończymy ją spłacać. Także nie ma rzeczy niemożliwych kochani. Bycie w posiadaniu prywatnej elektrowni słonecznej daje wiele możliwości. Przede wszystkim możecie bez ograniczeń produkować energię elektryczną i wykorzystywać ją w takiej ilości jaką potrzebujecie. Co więcej jesteście w pełni niezależni od dostawcy prądu. Tutaj nie ma mowy o przerwach w dostawie energii elektrycznej, która może zadziałać na waszą niekorzyść. Oszczędność jaka wynika z posiadania instalacji solarnej możecie przeznaczyć na rozwój waszego gospodarstwa rolnego albo na inne przyjemności. Jesteście bowiem niezależni od zmiennych cen prądu.

Podatkowe korzyści z instalacji solarnych dla rolników

Poza oczywistymi korzyściami w postaci niezależności oraz oszczędności jakie dają instalacje solarne istnieje również trzecia grupa korzyści – podatkowe. Rolnik ma prawo do ulgi inwestycyjnej, która umożliwia zmniejszenie podatku rolnego o 25%. A to wszystko dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie. Ale to jeszcze nie wszystko! Rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT ma możliwość odliczenia podatku  z tytułu zakupu owych paneli słonecznych. To naprawdę się opłaca. Jeśli nadal zastanawiacie się czy warto – powtarzam Wam – warto. Moim rodzicom już zaczyna się to opłacać, a solary Jelenia Góra służą im niespełna dwa lata. Jest to świetna inwestycja dla gospodarstw rolnych.