Instalacje fotowoltaiczne

Zastanawialiście się kiedyś nad montażem paneli fotowoltaicznych? Ostatnio ich trend wszedł dość mocno na polski rynek i zacząłem trochę szukać informacji i czytać co nieco z racji tego, że sam mam domek jednorodzinny. Zainwestowałem już w przydomową oczyszczalnię ścieków, mam także własną studnię, więc tylko rachunki za prąd mi zostały. I to niestety niemałe. Co gorsza – z roku na rok coraz wyższe. Gdybym miał wolne środki finansowe to nawet bym się nie zastanawiał, ale z racji tego, że nie mam to ostrożniej podchodzę do tematu, gdyż mówimy tu już o wiązaniu się kredytem z bankiem.

Dla tych z Was, którzy nie wiedzą czym są instalacje fotowoltaiczne Jelenia Góra wytłumaczę to po krótce. Prąd można zarówno pobierać z sieci energetycznej, jak i produkować samemu, dzięki własnej instalacji słonecznej. Na taką instalację fotowoltaiczną składa się zestaw mnóstwa specjalistycznych urządzeń. Najważniejszymi z nich są panele fotowoltaiczne, czyli te duże moduły, które montowane są najczęściej na dachach, ale i na gruntach. Ważnym elementem jest także  inwerter, który ma za zadanie przekształcić energię słoneczną w  prąd zmienny  który następnie trafia do naszych gniazdek. Warto również pamiętać, że należy zamontować zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które mają na celu ochronę instalacji przed wyładowaniami elektrycznymi oraz różnymi przepięciami. O czym wielu klientów zapomina – niezwykle istotny jest  system montażowy, do którego zamocowane zostają panele słoneczne. Prawidłowy montaż solarów Jelenia Góra zapewnia długą i bezawaryjną pracę fotowoltaiki przez długie lata.

Z kolei jeśli chodzi o działanie takiej instalacji to wykorzystuje ona proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego dla nas promieniowania słonecznego. W panelach solarnych dochodzi do  zjawiska fotowoltaicznego, które umożliwia przekształcenie  energii ze słońca na prąd. Powstały prąd zostaje przekazany do urządzenia zwanego falownikiem, którego zadanie to przekształcanie prądu stałego  na prąd zmienny, który charakteryzuje się parametrami zgodnymi z tymi, które posiadają nasze gniazdka i tymi, których wymagają urządzenia rtv i agd w naszych domach.

Co zwłaszcza mnie przekonuje do zainwestowania w panele fotowoltaiczne to fakt, że nadwyżka energii, którą wyprodukują w miesiącach ciepłych może być wykorzystywana , aby zasilać dom również zimą. Wyprodukowana energia rozliczana jest w systemie rocznym od momentu wprowadzenia instalacji naszego domu do sieci energetycznej. 

A wy jakie macie zdanie na temat instalacji solarnej?