Panele fotowoltaiczne Jelenia Góra

Zachodziliście w głowę pewnie jak przebiega w każdym kroku proces fotowoltaiczny – czyli przemiana promieniowania pochodzącego ze słońca w prąd. Spróbuję to opisać zwięźle, w najbardziej przyswajalny sposób. Efekt fotowoltaiczny jest to proces fizyczny, w czasie którego tworzy się w ogniwie fotowoltaicznym prąd stały za sprawą padających na panele promieni ze słońca. Dlatego również istotne jest, by panele fotowoltaiczne Jelenia Góra umiejscowione były na naszych dachach lub gruntach w prawidłowy sposób – centralnie do skierowanych promieni słonecznych. Od tego czynnika głównie zależy opłacalność naszej fotowoltaiki. Im więcej przyswojonych promieni słonecznych, tym więcej wyprodukowanej energii elektrycznej.


Proces działania fotowoltaiki przebiega następująco. W podstawowym etapie promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, z których złożone są panele solarne. Tak jak już uprzednio zostało wyjaśnione – w ogniwach ma miejsce efekt fotowoltaiczny, czyli przekształcenie ich w prąd stały. Sprawność tego zjawiska zależy od trzech kluczowych czynników: usytuowania paneli słonecznych, pogody a także jakości ogniwa fotowoltaicznego. Następnie falownik zamienia prąd stały na prąd zmienny. Ten z kolei już kierowany jest do naszych gniazdek, a dzięki temu działają nasze urządzenia domowe.


Co się dzieje kiedy instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje zbyt dużo energii elektrycznej, której nie zdołamy wykorzystać? W tych okolicznościach nadmiar wywtorzonego prądu kierowany jest do sieci energetycznej. Klient ma możliwość z niej skorzystać w następnym roku, miesiącu itp. Co z kolei, jeśli instalacja słoneczna nie wyprodukuje wystarczającej ilości prądu? W takiej sytuacji prąd pobierany jest z sieci – na takiej zasadzie jakby instalacji fotowoltaicznej nie było. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przeliczenie zapotrzebowania naszego domu na energię elektryczną. Zależy nam bowiem na tym, aby ilość wytwarzanego prądu była w punkt – ani zbyt duża, ani za mała.


A co z instalacjami fotowoltaicznymi znajdującymi się na gruncie, a nie na dachach? Fotowoltaika na powierzchni gruntu jest w takim samym stopniu wydajna co ta umiejscowiona na budynku. tego rodzaju montaż fotowoltaiki Jelenia Góra jest głównie zalecany w sytuacji gdy działka jest duża i co najważniejsze – niezacieniona. Umiejscowienie samej konstrukcji jest prostsze, co przekłada się na niższe koszty oraz prostsze ustawienie paneli pod prawidłowym kątem i w odpowiednim kierunku do słońca.