Pellet

Jak już wcześniej wspominałam, u moich rodziców palimy w kotle węglem, jednak w moim domu wraz z mężem kilka lat temu wymieniliśmy system grzewczy na piec na pellet. Pellet, który pochodzi z biomasy jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów opałowych, ze względu na to, że jest w stu procentach naturalny. Pellet także znacznie obniża emisje szkodliwych spalin do atmosfery. Oczywiście, za ekologię trzeba zapłacić więcej – zawsze tak było, zawsze tak będzie. Ale jest to inwestycja, która pozwoli na lepszą jakość powietrza. Co bardzo mnie cieszy – ten system ogrzewania stał się coraz bardziej popularny w Polsce. Miało to miejsce głównie za sprawą działań państwa i dofinansowań na piece na pellet. Sami z takiego skorzystaliśmy. Inwestycja szybko się zwróciła. Warto także wiedzieć, że pellet sprawdza się świetnie przede wszystkim tam, gdzie brakuje przyłączenia do gazu ziemnego. Co więcej, jego cena jest stosunkowo niska i korzystna jeśli chodzi o proces ogrzewania domu – jest on bowiem efektywny. Nas zachęciła także możliwość bezobsługowej pracy kotła na pellet przez wiele tygodni, a także opcja zdalnego sterowania piecem.

Jak wybrać pellet?

Pellet jest paliwem drzewnym o najlepszej kaloryczności w postaci granulatu. Żeby ogrzewanie pelletem było jak najbardziej skuteczne, opłacalne i efektywny musi on spełniać odpowiednie normy jakości. Najważniejszym aspektem jest jego suchość i odpowiednie zagęszczenie. A na to głównie wpływają warunki składowania, jego przewożenia, a także dystrybucji. Pellet czysty i w całości wyprodukowany z trocin drzewnych jest nieco droższy, jednak jego wartość energetyczna wyższa, co przekłada się na jego mniejszą ilość, która pozwoli wytworzyć większą ilość ciepła. Istotne w przypadku ekonomiczności wykorzystania pelletu jest również dopływ świeżego powietrza do pieca i zapewnienie wentylacji kotłowni. Po zakupie samego pelletu pamiętajcie, aby przechowywać go w suchym miejscu, tak by nie zawilgotniał.

Podsumowując cechy dobrego pelletu powinien być on produkowany z czystych resztek drzewnych, czyli bez zawartości kory. Jego wilgotność powinna opiewać na maksymalnie 10%, nie więcej. Kaloryczność pelletu jako paliwa grzewczego powinna wynosić do 19 MJ/kg. Same granulki pelletu powinny mieć wymiary o średnicy maksymalnie do 6/8 mm. Ważna jest tez niewielka ilość popiołu – ok. do 0,5 procent.

Koszty pelletu

Ceny pelletu wahają na poziomie 600-800 złotych za tonę paliwa. Tym samym palenie pelletem jest tylko nieco droższe od palenia węglem. Piece na pellet kosztują z kolei od 6 do 10 tysięcy złotych. Jednak tak jak już wspomniałam, można skorzystać z dużego dofinansowania.