O wynajmie samochodu na wakacjach

Wiele osób zastanawia się jak wygląda proces wynajmu samochodu? Ja, prawdę mówiąc, ostatnio miałam razem z mężem okazję się przekonać jak k to wszystko wygląda i postanowiłam się tym z wami podzielić. Przyznaje się, że nie mieliśmy tego w planach, ale życie weryfikuje. Postanowiliśmy z małżonkiem jechać nad morze pociągiem, co początkowo, naszym zdaniem, wydawało się świetną decyzją. Specjalnie zaznaczyłam, że początkowo, ponieważ już po pierwszym dniu na miejscu wiedzieliśmy jak duży błąd popełniliśmy. Wakacje bez samochodu i w dodatku z trójką małych dzieci. Zdecydowanie pomysł był zbyt szalony, nawet jak na nas. Oczywiście mój mąż po fakcie  nie poczuwał się do odpowiedzialności za wspólną decyzję – to był przecież Twój znakomity pomysł – mówił mi. Jak pewnie sobie wyobrażacie i jak wcześniej wspomniałam, samochód wypożyczyliśmy zaraz po przyjeździe na miejsce.

Wypożyczenie samochodu - jak to wygląda?

Samochód oczywiście jest równoznaczny z ogromną wygodą. Przebieg procesu wypożyczenia auta, przyznaje się bez bicia, wydawał mi się dosyć męczący, długi i kłopotliwy. Jak się okazało w praktyce – nic bardziej mylnego. Serdecznie wszystkim polecam, bo niezwykle warto. Dla nas swoboda i możliwość przemieszczania się okazała się ważna i decydująca podczas wakacji, podobnie zresztą jak i wszystkich wyjazdów. Wracają do samej procedury wynajmu auta polecam to robić z odpowiednim wyprzedzeniem, chociaż kilka dni wcześniej. My, wynajmując auto tego samego dnia, skazaliśmy się na mniejszą możliwość wyboru. Niemniej jednak udało się nam wypożyczyć 5-osobowego suva z dużym bagażnikiem, także byliśmy zadowoleni. Został jeden ostatni taki i same małe samochody – nawet nie chcę sobie wyobrażać, jak pomieścilibyśmy się z nie ze wszystkimi walizkami i torbami.

Co należy wziąć ze sobą kiedy zamierzasz wynająć samochód?

Przede wszystkim kochani – prawo jazdy. Niby jest to oczywista oczywistość, jednak jak się okazuje wiele osób o tym zapomina, a jest to rzecz niezbędna. Na szczęście ja mam swoje zawsze przy sobie, w moim ogromnym portfelu, z którego śmieje się mój mąż. Drugi ważny dokument to wasz dowód osobisty. Jest on potrzebny, aby potwierdzić tożsamość. Trzecią rzeczą jest oczywiście środek płatniczy –  karta kredytowa, debetowa albo po prostu gotówka. Warto jednak pamiętać, że jeżeli używacie karty płatniczej musi być ona waszą własnością, nie żadnego z pasażerów. Jeśli chodzi o o cenę wynajmu samochodu to poza nią pobierana jest również opłata, która związana jest z ubezpieczeniem samochodu. Jest to pewnego rodzaju kaucja, której wysokość zależy już bezpośrednio od firmy, w której wypożyczamy auto.

Jak znaleźć samochód do wypożyczenia?

My swoją wypożyczalnie aut znaleźliśmy oczywiście w internecie. Myślę, że najlepiej wybrać tą drogę ze względu na możliwość przeczytania opinii o firmie wynajmującej. Również dlatego, że większość wypożyczalni samochodów zamieszcza na swoich stronach dostępne samochody na wynajem, a także podaje ceny. W takim wypadku nic na miejscu już nie powinno nas zaskoczyć.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu do wynajęcia?

Kiedy wybieramy auto, które chcemy wypożyczyć przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego stan, tj. czy nie ma żadnych zarysowań czy wgnieceń. Dobrym pomysłem jest także wykonanie zdjęć auta na zewnątrz i wewnątrz, żeby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień przy zwrocie pojazdu, np. przez jakąś rysę, na którą nie zwróciliście uwagi, a która już tam była przed waszym wypożyczeniem. Ważna jest również zawartość baku. Co do zasady wypożyczalnie aut zapewniają samochód z pełnym bakiem paliwa.