Węgiel do pieca
Kochani, doskonale orientuje się w przepisach prawa, a także wiem jakie jest podejście do palenia węglem w piecu. Co więcej, jestem jak najbardziej zwolenniczką ekologii, niech nie zwiedzie Was tytuł tego wpisu. Z premedytacją jest tak kontrowersyjny po to, by przyciągnąć waszą uwagę i przeczytać – w mojej ocenie – całkiem ciekawe spostrzeżenia. Sama w swoim domu mam ogrzewanie elektryczne, jak to bywa w większych miastach, natomiast na wsi u moich rodziców nadal jedynym źródłem ogrzewania jest piec. Właśnie piec na węgiel. Do tej pory zaopatrywali się oni u jednego dostawcy węgla, natomiast w ostatnich miesiącach owy skład węgla się zamknął. Z tego tytułu należało znaleźć nowego dostawcę. I wierzcie lub nie ale nie jest to taka prosta sprawa. Zwłaszcza w bliskiej okolicy. Nasz pierwszy traf padł na miejscowe składy węgla. Nie cieszył się on dobrą opinią, jednak sąsiad poradził, żeby nie przejmować się opiniami – on korzysta od lat i jest zadowolony. Zamówiliśmy więc na próbę 100 kg węgla na próbę.
Jak wybrać skład węgla?
Niestety kochani, nie okazał się to dobry wybór. Węgiel kopcił niemiłosiernie i był bardzo nieekonomiczny. I to kopcił, mimo wszelkich naszych starań i prawidłowego palenia, w którym jesteśmy już specjalistami. No nic, nie spaliliśmy całego, poszedł na stratę. Tym razem postanowiłam znaleźć skład węgla w internecie. I tym razem poczytać wiele różnych opinii. I tak udało mi się znaleźć sprawdzonego dostawcę. Węgiel okazał się znakomitej jakości, palił się lepiej od naszego starego, sprawdzonego, a także był bardzo ekonomiczny. Co więcej pochodzi z polskich kopalni, więc wspieramy narodowy przemysł. Pan ze składu węgla wyjaśnił mi, że kluczem do wyboru najlepszego węgla są jego parametry. Przemiło mi się rozmawiało i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. W tym przypadku mogę rzeczywiście przyznać, że firma ta oferowała profesjonalne doradztwo. My zdecydowaliśmy się na węgiel luzem, ale oferują też węgiel workowany, bo jest znakomitą opcją w niektórych przypadkach. Z racji tego, że było ostatnio sporo wydatków wybraliśmy sprzedaż ratalną. Takim węglem można ogrzewać swoje domy i nie zanieczyszczać równocześnie środowiska!
Ekologia a palenie węglem
Mitów i historii na temat spalania węgla jest wiele. A zwłaszcza jeśli chodzi o wpływ na środowisko naturalne. Cały tajemnica polega na sposobie spalania węgla. Należy go spalić w taki sposób, żeby nie wypuszczać kominem niespalonego paliwa. Dlatego tak ważne jest by dostosować cechy danego węgla pod proces jego spalania. Paląc prawidłowo nie ma znaczenia czy to kostka, drewno, orzech, ekogroszek, węgiel czy cokolwiek innego.
Najnowsze komentarze