Zalety rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa? Analizujesz jakie są pomiędzy nimi rozbieżności? Zaraz to wyjaśnię!

Nim jednak przejdziemy do wyznaczenia różnic między wspomnianymi badaniami, przypomnijmy sobie czym się charakteryzują.

Rezonans magnetyczny

Zacznijmy zatem od wyjaśnienia tego, co to jest rezonans magnetyczny i w jaki sposób przeprowadzane jest badanie z jego wykorzystaniem. Rezonansem magnetycznym nazywamy bardzo szczegółowe badanie, które pozwala na zobrazowanie rozmaitych wewnętrznych struktur znajdujących się w układzie anatomicznym człowieka.


Badanie jak sama jego nazwa wskazuje, wykorzystuje do tego celu bardzo intensywne pole magnetyczne, które w sposób nieinwazyjny pozwala na wychwytywanie obrazów zarówno tkanek miękkich, jak również bardzo drobnych struktur.


Mowa tu chociażby o włóknach, ścięgnach czy wiązadłach, których nie można ujrzeć np. w trakcie wykonywania zdjęć rentgenowskich. Oprócz samego pola magnetycznego, do zrealizowania badania potrzebne są również fale radiowe oraz komputer, który pozwoli na przekształcenie danych w obrazy.
Sama diagnostyka odbywa się w sposób łagodny dla pacjenta, oraz nie wywołuje reakcji ubocznych.
Ponadto, z wielu przeprowadzonych analiz wynika, że rezonans magnetyczny nie jest groźny dla osoby, która mu się poddaje.


Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są między innymi wszelkie metaliczne ciała obce będące w organizmie potencjalnego pacjenta. Różnorakie protezy, implanty, sztuczne stawy, druty, śruby będące przykładami takich przeciwwskazań, stanowią realną barierę i wykluczają możliwość przeprowadzenia badania. Istotne jest zatem aby w trakcie rozmowy z lekarzem zapytać o wszystkie inne ograniczenia uniemożliwiające jego wykonanie.Wiemy już czym jest rezonans! Przejdźmy zatem do drugiego zagadnienia.

 

Tomografia komputerowa


Tomograf Legnica, bo o nim mowa, to świadczenie zdrowotne które pozwala odzwierciedlić przekrój danych narządów. Urządzenie wykorzystuje w tym celu promienie rentgenowskie. Jest to metoda diagnostyczna cechująca się bardzo dużą dokładnością oraz szybką informacją o stanie zdrowia pacjenta.

Idealnie sprawdza się w sytuacjach wymagających niezwłocznej informacji zwrotnej o stanie uszczerbków znajdujących się w organizmie np. w onkologii. Tomografia komputerowa pozwala na szybkie zrobienie znacznej ilości zdjęć. Zdjęcia robi się pod różnym kątem, a także z perspektywy wielu płaszczyzn, tworząc tym samym warstwowy obraz ciała osoby badanej. Ponadto umożliwia ona dowolne zwiększanie powstałego obrazu, a także jego rozdzielanie, czy też stworzenie wersji trójwymiarowej.


Co więc odróżnia oba badania, poza instrumentami wykorzystywanymi do ich wykonywania?


Jedną z głównych różnic, jest fakt, że badanie rezonansem magnetycznym nie wiąże się z narażaniem organizmu na niekorzystne promieniowanie. Warto zaznaczyć jednak, że współczesna technologia daje możliwość zminimalizowania fal elektromagnetycznych. Na korzyść tomografu wskazuje fakt, że może być on wykonany u osób posiadających ograniczenia do zrobienia rezonansu magnetycznego.

Poznałeś już różnice między zestawionymi ze sobą badaniami. Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółowymi informacjami w tym temacie, wymagana jest konsultacja z pracownikiem służby zdrowia. Tylko fachowo przeprowadzony wywiad z lekarzem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości oraz uzyskać skierowanie na przeprowadzenie badania.